close
متخصص ارتودنسی
بررسي اعتقاد به ظهور مصلح در آخرالزمان در آيين زرتشتدرباره وبلاگ

» <-BlogAbout->

اوقات شرعي


حديث روز


عضويت

براي مطلع شدن از اضافه شدن مطالب جديد به وبلاگ در اين قسمت عضو شويد .

خبرنامه وبلاگ را اينجا وارد كنيد .

امکانات وبلاگ


بررسي اعتقاد به ظهور مصلح در آخرالزمان در آيين زرتشت

زرتشت جزء پيامبران الهي داراي کتاب مي باشد و دين او دين غالب ايرانيان تا قبل ازظهور اسلام بوده است. در اين مذهب مسئله آخرالزمان. مطرح شده و چنين توصيف شده: وقتي سوشيانتيا موعود ظهور کند، آخرالزمان آغاز مي شود.

موعود همان سوشيانس که در فارسي سوشيانت و گاه به صورت جمع سوشيانسها آمده است. نجات بخشي که اهورامزدا به مردمان نيک وعده داده است، وظيفه اش پاييدن و نگهباني جهان راستي است، جهاني که اندکي پيبش از رستاخيز آراسته خواهد شد و درآن راستگو بر دروغگو چيره خواهد شد، جهاني که در آن حق غالب است و باطل و دروغ مغلوب. از اين جهت سوشيانس ناميده خواهد شد زيراکه سراسر. جهان مادي را سود خواهد بخشيد.

سوشيانس به معني سودمند است و در گاتها به معناي رهاننده يا نجات دهنده ذکر شده است. در اوستا موعود آخرالزمان استوت ارتهم ناميده شده است، در دين زرتشت موعودها سه تن بوده اند که مهمترين آنان آخرين ايشان است و او سوشيانت پيروزگرخوانده شده است و اين سوشيانت همان موعود است، چنانکه گفته اند: سوشيانت مَزديَنشان، به منزله کَريشناي بَرَهمان، بوداي پنجم بودائيان، فارقليط عيسويان و مهدي مسلمانان. است. در هر روزگاري و در ميان هر قومي و امتي و در هر سرزميني و به زبان هر پيامبري يا حکيم يا بزرگي، که سخن از موعودرفته است. به تعبيرها و اصطلاحها و نامهاي متعارف در ميان همان قوم و مردم بوده است و منظور از همه ان تعبيرها و اشارتها و نامها، سرانجام موعود آخرالزمان است و آن موعود مهدي است، مهدي موعود.

در کتابهاي زرتشتيان در اين زمينه مطالب بسياري آمده است. از جمله در:

کتاب اوستا

کتاب زند

کتاب جاماسب نامه

کتاب داتستان دينيک

کتاب زراتشت نامه

نويدهاي مربوط به موعود آخرالزمان در متن اوستا موجود است و در ميان منابع زرتشتي در کتاب هفتم اينکرد بيش از همه از ظهور سوشيانت بحث شده است:

چاره و درمان جميع دردها و رنجها با اوست، رنج وبيماري وظلم وبي ديني وفساد را ريشه کن سازد. مردمان ناپاک را نابود سازدوهمه آنها رابراندازد.

درکتاب جاماسب نامه درصفحه 121 آمده است:

گشتاسب پادشاه وقت مي پرسد وقتي سوشيانس ظهور کرد چگونه فرمانروايي و دادستاني ميکند و چگونه اداره خواهد شد و چه آييني دارد؟جاماسب در پاسخ ميگويدسوشيانت (نجات دهنده بزرگ) دين را به جهان رواج دهد مردم جهان را همفکر و همگفتارو هم کردار سازد.

و باز در همين کتاب شاگرد زرتشت مي گويد:

مردي بيرون آيد از زمين تازيان از فرزندان هاشم، مردي بزرگ سر و بزرگ تن و بزرگ ساق، و به دين جد خويش بود و زمين را پر داد کند. و باز در کتاب جاماسب نامه جاماسب از قول استادش زرتشت خبر مي دهد: پيش از ظهور سوشيانس پيمان شکني و دروغ و بي ديني در جهان رواج مي يابد و مردم از خدا دوري جسته، ظلم و فساد و فرومايگي آشکار مي گردد. همين ها نيز اوضاع جهان را دگرگون ساخته زمينه را براي ظهور نجات دهنده مساعد مي گرداند. وقايعي که مصادف با ظهور مي شود عبارتست از علامات شگفت انگيزي که در آسمان پديد مي آيد و دال برآمدن شهر ايزد ميباشد و فرشتگان از شرق و غرب به فرمان او فرستاده مي شود و به همه دنيا پيام مي فرستد اما اشخاص شرور او را انکار مي کنند و کاذب ميشمارند. و نگهبانان پيروزگر آسمانها و زمينها در برابر او سر فرود مي آورند در کتاب زند در اين باره آمده است: لشگراهريمنان با ايزديان دائم در روي خاکدان محاربه و کشمکش دارند و غالباً پيروزي با اهريمنان باشد. . . . آنگاه پيروزي بزرگ از طرف ايزدان مي شود و اهريمنان را منقرض مي سازند و تمام اقتدار اهريمنان در زمين است و در. آسمان راه ندارند و بعد از پيروزي ايزدان و برانداختن تبار اهريمنان، عالم کيهان، به سعادت اصلي خود رسيده، بني آدم برتخت نيکبختي خواهند نشست.

لينک ثابت  | توسط : مرتضی   | جمعه 16 مهر 1389 - 5:05 |مطالب گذشته
اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَيْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَيْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذينَ فَرَضْتَ عَلَيْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَريباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ يا مُحَمَّدُ يا عَلِىُّ يا عَلِىُّ يا مُحَمَّدُ اِکْفِيانى فَاِنَّکُما کافِيانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ يا مَوْلانا يا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرينَ.
»<-PostTitle-> | <-PostDate->


منوي اصلي
صفحه نخست
آرشيو
پروفايل مدير
ايميل

موضوعات وبلاگ

<-CategoryName->

آرشيو ماهانه

<-ArchiveTitle->

پيوندهاي وبلاگ

خــــــاک جــــــمکران

پيوندهاي روزانه


لوگوي ما

 غریب جمکران