close
متخصص ارتودنسی
آيا در کتب اهل سنت رواياتي پيرامون وجود و ظهور و سيره امام مهدي نقل شده است؟درباره وبلاگ

» <-BlogAbout->

اوقات شرعي


حديث روز


عضويت

براي مطلع شدن از اضافه شدن مطالب جديد به وبلاگ در اين قسمت عضو شويد .

خبرنامه وبلاگ را اينجا وارد كنيد .

امکانات وبلاگ


آيا در کتب اهل سنت رواياتي پيرامون وجود و ظهور و سيره امام مهدي نقل شده است؟

پاسخ: اگر چه عقيده به وجود «مهدي موعود» در بين شيعه اماميه، موج بيشتري داد، و شايد روايات وارده در اين موضوع بالغ بر يک هزار حديث باشد؛ اما بعضي از پژوهندگان مسائل اسلامي، تعداد رواياتي را که از طرق اهل تسنن در اين زمينه وارد شده، به دويست حديث تخمين زده اند.

باري، هر چند که خفقان عمومي در دوران بني اميه و بني عباس و دستهاي مقتدر و مرموز سياست وقت و تعصبات شديد مذهبي اجاره نمي داد که اخبار مربوط به ولايت و امامت مورد مذاکره و ثبت و ضبط قرار گيرد، ولي باز هم کتابهاي اصلي اهل سنت از احاديث مربوط به حضرت مهدي (عج) خالي نيست که در اينجا به چند نمونه اشاره مي کنيم:

حذيفه گويد: رسول خدا (ص) خطبه مي خواندند که در خلال سخنان از آنچه در آينده به وقوع خواهد پيوست گفته و فرمودند: «اگر از عمر روزگار جز يک روز نمانده

باشد، خداوند آن روز را چنان طولاني کند که مردي از فرزندانم، که هم اسم من است، برانگيخته شود. سلمان عرض کرد: اي رسول خدا از کدام فرزندتان خواهد بود؟ حضرت فرمود: از اين فرزندم و با دست مبارک به پشت امام حسين (ع) زدند.» [1] .

- و عبد الله بن مسعود گويد: پيامبر اکرم (ص) فرمود: «اگر از عمر دنيا جز يک روز باقي نمانده باشد، خداوند متعال آن روز را آنقدر طولاني مي گرداند تا مردي از امتم و اهل بيتم مبعوث شود، نام او نام من است و زمين را پر از عدل و قسط مي کند، چنانکه پيش از آن پر از ظلم و جور بوده است.» [2] .

- و نيز از همان حضرت روايت کرده اند که فرمود: «مهدي موعود از عترت من و اولاد فاطمه است.» [3] .

- و ابو سعيد خدري از پيغمبر (ص) روايت کرده که فرمود: «در آخر الزمان بلاي سختي از جانب سلطان، بر امت من نازل مي شود، بلايي که سخت تر از آن شنيده نشده است، به طوري که زمين فراخ بر آنها تنگ شده پر از جور و ستم مي شود. مؤمنين پناهگاه و دادرسي از ظلم و ستم نمي يابند. پس خدا مردي از خانواده مرا مي فرستد تا زمين را پر از عدل و قسط کند، چنانکه از ظلم و جور پر شده است. ساکنين آسمان و زمين، از او راضي خواهند بود. زمين تمام گياهان خود را برايش مي روياند، و آسمان بارانش را پي در پي فرو مي فرستد، به طوري که مردگان آرزوي زندگي دوباره مي کنند، هفت سال يا نه سال در بين مردم زندگي مي کند.» [4] .

- و نيز از آن حضرت روايت شده که فرمود: «مهدي ما پيشاني بلند و باريک بيني است. زمين را پر از عدل و داد مي کند، چنان که از ظلم و بيدادگري پر شده است، مدت

هفت سال حکومت مي کند.» [5] .

- و نيز ابن عباس از رسول خدا (ص) روايت کرده است که فرمود: «مهدي (ع) طاووس اهل بهشت است.» [6] .

لينک ثابت  | توسط : مرتضی   | جمعه 16 مهر 1389 - 5:48 |مطالب گذشته
اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَيْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَيْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذينَ فَرَضْتَ عَلَيْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَريباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ يا مُحَمَّدُ يا عَلِىُّ يا عَلِىُّ يا مُحَمَّدُ اِکْفِيانى فَاِنَّکُما کافِيانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ يا مَوْلانا يا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرينَ.
»<-PostTitle-> | <-PostDate->


منوي اصلي
صفحه نخست
آرشيو
پروفايل مدير
ايميل

موضوعات وبلاگ

<-CategoryName->

آرشيو ماهانه

<-ArchiveTitle->

پيوندهاي وبلاگ

خــــــاک جــــــمکران

پيوندهاي روزانه


لوگوي ما

 غریب جمکران